We are proud of our resident alumni. Once a Tiger, always a Tiger!

Class of 2021

Class of 2021
Post-graduation Plans (left to right):
Mark Lambrechts: Spine Fellowship, Rothman Institute, Philadelphia, PA
Ryan Schell: Orthopaedic Practice, Capital Region Medical Center, MU Health Care, Jefferson City, MO
Christopher Loftis: Shoulder and Elbow Fellowship, Fondren Orthopedics, Houston, TX
Craig Melbourne: Shoulder and Elbow Fellowship, Florida Orthopedic Institute, FL
Benjamin Burch: Spine Fellowship, Brown University, Providence, RI
OB Brimmo: Pediatric Orthopedics Fellowship, Children's Mercy Hospital, Kansas City, MO 

 

OB Brimmo, MD

OB Brimmo, MD

Ben Burch, MD, MS

Ben Burch, MD, MS

Mark Lambrechts, MD

Mark Lambrechts, MD

Christopher Loftis, MD

Christopher Loftis, MD

Craig Melbourne, MD

Craig Melbourne, MD

Ryan Schell, MD

Ryan Schell, MD

Class of 2020

Class of 2020
Post-graduation Plans (left to right):
Jayson Johnson: Hand and Microvascular Surgery Fellowship, University of Kentucky, Lexington, KY
Paul Hutchinson: Hand and Microvascular Surgery Fellowship, University of Cincinnati, Cincinnati, OH
John Weitlich: General Orthopaedics, Private Practice, St. Joseph, MO
Josh Karlin: Spine Fellowship, University of Missouri, Columbia, MO

 

Paul Hutchinson, MD

Paul Hutchinson, MD

Jayson Johnson, MD

Jayson Johnson, MD

Josh Karlin, MD

Josh Karlin, MD

John Weitlich, MD

John Weitlich, MD

Class of 2019

Class of 2019
Post-graduation Plans (left to right):
Chris James: Adult Reconstruction Fellowship, Northshore University, Chicago, IL
Harvey Oliver: Sports Medicine Fellowship, Houston Methodist Hospital, Houston, TX
Josh Barber: Pursuing Spine Surgery Fellowship, University of California-Davis, Sacramento, CA
Felipe Ituarte: Spine Surgery Fellowship, Northwestern University, Chicago, IL
Tyler Surma: Adult Reconstruction Fellowship, Beaumont Hospital, Royal Oak, MI
B. Todd Raines: Sports Medicine Fellowship, University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA

 

Josh Barber, MD

Josh Barber, MD

Felipe Ituarte, MD

Felipe Ituarte, MD

Chris James, MD

Chris James, MD

Harvey Oliver, MD

Harvey Oliver, MD

B. Todd Raines, MD

B. Todd Raines, MD

Tyler Surma, MD

Tyler Surma, MD

Class of 2018

Class of 2018
Post-graduation Plans (left to right):
Jeff Milles: Adult Reconstruction Fellowship, University of Arkansas, Fayetteville, AR
R. Chris Reams: Shoulder and Elbow Fellowship, University of Florida, Gainesville, FL
B. Israel Yahuaca: Shoulder and Elbow Fellowship, Florida Orthopaedic Institute, Tampa, FL
Shan Sharif: Adult Reconstruction Fellowship, Lenox Hill Hospital, New York, NY
Alex Wessel: Trauma Fellowship, University of California-Davis, Sacramento, CA

 

Jeff Milles, MD

Jeff Milles, MD

R. Chris Reams, MD

R. Chris Reams, MD

Shan Sharif, MD

Shan Sharif, MD

Alex Wessel, MD

Alex Wessel, MD

B. Israel Yahuaca, MD

B. Israel Yahuaca, MD

 

Class of 2017

Class of 2017
Post-graduation Plans (left to right):
Blake Peterson: Adult Reconstruction Fellowship, Anderson Orthopaedic Clinic, Alexandria, VA
Katie Freeman: Sports Medicine Fellowship, Fairview/Minnesota Orthopaedic Sports Medicine Institute, Minneapolis, MN
John Martino: Adult Reconstruction Fellowship, Carilion Clinic, Virginia
Chris Schaefer: Sports Medicine Fellowship, University of Kentucky, Lexington, KY

 

Katie Freeman, MD

Katie Freeman, MD

John Martino, MD

John Martino, MD

Blake Peterson, MD

Blake Peterson, MD

Chris Schaefer, MD

Chris Schaefer, MD

Class of 2016

Class of 2016
Post-graduation Plans (left to right):
David Tager: Pediatrics Fellowship, West Virginia University Hospital, Morgantown, WV
Lauren Cook: General Orthopaedics, Missouri Orthopaedic Institute, Columbia, MO
Julia Nuelle: Hand Fellowship, Shriner's Hospital for Children, Chicago, IL
Khalid Waliullah: General Orthopaedics, Saint Francis Medical Center, Cape Girardeau, MO

 

Lauren Cook

Lauren Cook

David Tager

David Tager

Julia Vetter

Julia Vetter

Khalid Waliullah

Khalid Waliullah

Class of 2015

Class of 2015
Post-graduation Plans (left to right):
Joseph Morgan: Hand Fellowship, Rush University, Chicago, IL
Brandee Black: Sports Medicine Fellowship, University of New Mexico, Albuquerque, NM
Nicholas Capito: Shoulder/Elbow Fellowship, Brown University, Providence, RI
James Piorkowski: Hand and Upper Extremity Fellowship, University of Alabama, Birmingham, AL

 

Jim Piorkowski

Jim Piorkowski

Nicholas Capito

Nicholas Capito

Brandee Black

Brandee Black

Joseph Morgan

Joseph Morgan

Class of 2014

Daniel Robertson

Daniel Robertson: Rockwood Shoulder and Elbow Fellowship, UT Health, San Antonio, TX

Shaun Steeby

Shaun Steeby: Trauma Fellowship, University of Missouri, Columbia, MO

Mike Gallizzi

Michael Gallizzi: Spine Fellowship, Duke University, Durham, NC

Conrad Ive

Conrad Ivie: Joint Reconstruction Fellowship, Anderson Orthopaedic Institute, Alexandria, VA

Clay Nuelle

Clayton Nuelle: Sports Medicine Fellowship, University of Missouri, Columbia, MO

Class of 2013

Kathryn Bauer
Marilyn Copeland
Kevin Paisley
Jeff Ratusznik
Michael Robertson
Santaram Vallurupalli

Class of 2012

Class of 2012
Post-graduation Plans (left to right):
Matthew Jones: Hand/Upper Extremity Fellowship, Integris Baptist, Oklahoma City, OK
Harmeeth Uppal: Trauma Fellowship, University of Southern California, Los Angeles, CA
Brian Wegman: Hip and Knee Fellowship, University of Chicago, Chicago, IL
Adam Crawford: Foot and Ankle Fellowship, Fondren Orthopaedic Group, Houston, TX

 

Adam Crawford

Matt Jones
Harmeeth Uppal
Wegman

Class of 2011

Alan Anz
Adam Bloemke
Joshua Hamann

 

 Michael Hood
Michael Hughes
Ryan Swope

Class of 2010

Daniel Babbel
Jeffrey Lehmen
Mallik Tella
Caleb Vosberg

Class of 2009

Ajay Aggarwal
David Greenberg
Raj Kakarlapudi
Michael Khazzam
Jason Lowe
Dominic Patillo

Class of 2008

John Douglas Haltom
Tony Choi
Wade-Allison-2008.jpg

Class of 2007

Bradley Crow
Matthew Barrett
Eric Moghadamian

Class of 2006

Thad Leaseburg
Matt Smith

Class of 2005

Thomas Aleto
Kent Schnetzler
Kevin Marberry
Peter Kazmier

Class of 2004

Jeff Hoskins
Rick White

Class of 2003

Kelly Hendricks
S. Craig Meyer

Class of 2002

Timothy Burd
James Edwards
Eldin Karaikovic

Class of 2001

Brian Conroy
Kent Lowry
Thomas Park

Class of 2000

Jeff Baron
Robert Sharpe
B. Bus Tarbox

Class of 1999

Joel Lane
John Miles

John Miles

Frank Moussa

Frank Moussa

Class of 1998

Crystal Knierem
Steven Schafer
Steven Stokesbary

Class of 1997

Lance Bear
Karl Hamson
Eric Malicky

Class of 1996

Mark Blue
Mike Corcoran
David Moore

Class of 1995

Chris Bagby
James Banovetz
Stephen Miller

Class of 1994

Steve Aposteles
Jeff Parker

Class of 1993

Ben Holt
Tom Schott

Class of 1992

John Gehrke
Mike Vessely

Class of 1991

Gordon Groh
Steve Olson

Class of 1990

Joel Jeffries
Tom Jacobson

Class of 1989

Rosalind Epstein
William Humphreys

Class of 1988

Scott Frost

Class of 1987

Gene Hanbrough
Jon Henstorf
Craig Satterlee

Class of 1986

David Huibregste

Class of 1985

Robert Hagan
James Schaberg

Class of 1984

Pete Buchert
Gregory Hummel

Class of 1983

Tom Ford
Connie Britt

Class of 1982

Bob Breedlove
John Havey

Class of 1981

Greg Munson
Mike Ralston

Class of 1980

Dennis Abernathy
Jay Maddox

Class of 1979

Roger-Pocze-1979.jpg
Tony-Dustman-1979.jpg

Class of 1978

Prasit Gonggetyai
Robert Haas

Class of 1976

Ray Cunningham, Robert Logel

Class of 1975

Bob Curnow, Rich Klein

Class of 1974

Herb Craig

Class of 1973

William Buckingham

Class of 1972

John Hickcox

Class of 1971

Ken Lambert

Class of 1970

Monty Ellison, Dave Fardon

Class of 1969

Clair Anderson

Class of 1966

Garth Russell